Składka wypadkowa po zmianach od 1 kwietnia 2024 r.

Dodano: 2 kwietnia 2024
Składka wypadkowa po zmianach od 1 kwietnia 2024 r.

Nowy rok składkowy obejmuje okres od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. Stopę procentową składki ustala płatnik składek samodzielnie lub ustali mu ją ZUS. Sprawdź, na jakie grupy dzieli się płatników składek do celów ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Przeczytaj o zmianach w składce wypadkowej od 1 kwietnia 2024 r.

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2024 r., poz. 451) przewiduje – w stosunku do dotychczasowych przepisów:

  1. wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dla 1 grupy (wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu),
  2. obniżenie kategorii ryzyka wraz z obniżeniem stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w przypadku 32 grup,
  3. brak zmian kategorii ryzyka i taką samą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe u 31 grup działalności.

Najniższa i najwyższe stopy procentowe składki dla grup działalności nie zmieniły się w stosunku do obowiązującej regulacji i wynoszą:

  • 0,67% – najniższa stopa procentowa,
  • 3,33% – najwyższa stopa procentowa.

Składka wypadkowa – trzy grupy płatników

Zasady różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków reguluje ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Do celów ustalenia wysokości składki wypadkowej, płatników można podzielić na 3 grupy:

  1. nie podlegający wpisowi do rejestru REGON (niezależnie od liczby ubezpieczonych wypadkowo),
  2. podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób,
  3. podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób.

Płatnicy z pierwszych dwóch grup sami ustalają stopę procentową składki wypadkowej. Jest ona zryczałtowana i wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. Do 31 marca 2024 r. składka ta wynosiła 1,67%, co stanowi połowę składki maksymalnej 3,33%.

Trzecią w wymienionych wyżej grup stanowią płatnicy posiadający nr REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Dalej należy ich jeszcze podzielić na tych, którym wysokość składki wypadkowej obliczy ZUS oraz tych, którzy muszą sami ustalić wysokość tej składki na nowy okres.

I tak, ZUS wyznaczy składkę wypadkową płatnikom, którzy za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe przesłali ZUS IWA czyli „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenia wypadkowe”, tj. za lata: 2023, 2022 i 2021. ZUS oblicza stopę jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek. Z kolei wskaźnik ten jest związany z kategorią ryzyka ustalonej dla danej grupy działalności i jest ustalany indywidualnie dla każdego płatnika, w oparciu o dane wykazane przez niego w ZUS IWA.

Ważne!

W terminie do 20 kwietnia 2024 r. ci płatnicy powinni otrzymać z ZUS zawiadomienie o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Zawiadomienie ZUS doręcza wyłącznie w postaci elektronicznej na profilu informacyjnym założonym w systemie teleinformatycznym Zakładu. Pozostali płatnicy nie otrzymają żadnego zawiadomienia.

Jak we własnym zakresie ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej

Płatnicy, którzy dotąd nie byli obowiązani do składania ZUS IWA lub złożyli tę informację, ale tylko za jeden rok czy dwa lata, we własnym zakresie ustalają obowiązującą ich stopę składki. Odpowiada ona stopie procentowej określonej dla grupy działalności, do której płatnik należy. Z kolei płatnik należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według PKD, ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku czyli w odniesieniu do okresu składkowego od 1 kwietnia 2024 r. – w dniu 31 grudnia 2023 r.

Aby ustalić swoją składkę, płatnik:

1.

sprawdza, do jakiego rodzaju przeważającej działalności został zaklasyfikowany według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia 2023 r.

2.

ustala, do jakiej sekcji/działu został przyporządkowany – na podstawie dwóch pierwszych cyfr rodzaju przeważającej działalności

3.

odczytuje stopę procentową składki wypadkowej określoną dla swojej grupy działalności – zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2022 r. poz. 740) – kolumna „Kod PKD” i „Stopy procentowe składki (%)” (np. produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych: Kod PKD C-26, stopa 0,93%)

Składka wypadkowa a liczba ubezpieczonych

Najważniejszą sprawą dla określenia sposobu ustalenia stopy procentowej składki wypadkowej w nowym roku rozliczeniowym (od 1 kwietnia 2024 r.), jest liczba osób zgłoszonych przez płatnika do ubezpieczenia wypadkowego w ubiegłym roku tj. 2023. Liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w tym roku zgłoszony w ZUS co najmniej jeden dzień.

Ważne!

W liczbie miesięcy uwzględnia się tylko te miesiące, w których płatnik co najmniej jeden dzień był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. w których co najmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Liczba ubezpieczonych podlega zaokrągleniu do jedności w górę, jeśli końcówka jest większa lub równa 0,5 lub w dół, jeśli jest mniejsza od 0,5.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę osób, które:

  • podlegają ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu,
  • cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz
  • za które za dany miesiąc są rozliczane składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (tj. w miesiącu, za który składany jest imienny raport miesięczny za daną osobę, nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu nawet przez jeden dzień).

Jak ustalać liczbę ubezpieczonych dla nowego płatnika

Jeśli płatnik składek zgłosił się w ZUS w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku, liczbę ubezpieczonych ustala na podstawie liczby ubezpieczonych, którzy podlegają zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w ciągu miesiąca, od którego płatnik zgłosił się w ZUS. Zasada ta ma zastosowanie w przypadku gdy płatnik:

  • zgłosił się po raz pierwszy w ZUS, przy czym przy ustalaniu liczby ubezpieczonych bierze pod uwagę miesiąc, w którym podlega ubezpieczeniu wypadkowemu pierwszy ubezpieczony,
  • był zarejestrowany w ZUS w poprzednim roku kalendarzowym, ale nie był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe,
  • 31 grudnia poprzedniego roku, nie widniał w rejestrze REGON.

Karna podwyższona składka zostanie naliczona przez ZUS tylko wtedy, gdy płatnik, mimo wezwania ZUS, będzie się uchylał od złożenia ZUS IWA lub dokumentów korygujących.

Autor: Redakcja Wynagrodzenia w Twojej firmie
Słowa kluczowe:
składka wypadkowa

Skorzystaj z porad ekspertów

Sprawdź ekspertów serwisu »

Zobacz
Pokaż listę wydań »

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy za 2023 rok