Zapomoga z ZFŚS – limit zwolnienia od podatku

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 2 kwietnia 2024
Pytanie:

Nasz pracownik zwrócił się z prośbą o zapomogę z ZFŚS w wysokości 1.700 zł na zakup opatrunków i innych niezbędnych rzeczy, w związku z amputacją kończyny. Proszę o informację, czy taką zapomogę należy opodatkować. Jaki jest limit kwoty wolnej od podatku w 2024 r.? Jakie dokumenty powinien złożyć pracowniku poza wnioskiem z prośbą o zapomogę? Czy powinien nam przedstawić rachunki za zakup tych opatrunków. A w przypadku zakupu karty podarunkowej z ZFŚS jaki jest limit (kwota wolna od podatku)

Odpowiedź:

Tego rodzaju zapomogę można uznać za losową. Tym samym będzie ona podlegała zwolnieniu z opodatkowania w pełnej kwocie.

Od wypłat, których źródłem finansowania jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie odprowadza się składek ZUS, pod warunkiem, że pracodawca dysponuje środkami funduszu z zastosowaniem kryterium socjalnego i zgodnie z regulaminem.

Dnia 31 grudnia 2023 r. przestały obowiązywać wprowadzone w związku z pandemią limity zwolnień z PIT dla świadczeń z ZFŚŚ. Limity te powróciły do dawnych wartości i w 2024 roku wynoszą:

1.000 zł

dla otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,

niezależnie od wysokości (bez limitu)

dla zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra,

niezależnie od wysokości (bez limitu)

dla świadczeń otrzymanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związanych z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach,

niezależnie od wysokości (bez limitu)

dla dopłat do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo – sanatoryjnych, rehabilitacyjno – szkoleniowych i leczniczo–opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18 finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra,

4.500 zł

dla świadczeń otrzymywanych przez emerytów, rencistów lub osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych.

Amputacja kończyny jest bez wątpienia zdarzeniem losowym i przyczyną długotrwałej choroby. W takim przypadku celowe jest przyznanie pracownikowi zapomogi losowej, na zasadach określonych w regulaminie ZFŚS. Zważywszy jednak na fakt, że będzie ona w całości zwolniona z opodatkowania, zatrudniony powinien przedstawić pracodawcy dokument potwierdzający zdarzenie, przy czym najlepiej, żeby było to zwięzłe zaświadczenie lekarskie. Gdyby dostarczył do firmy dokumentację medyczną lub jej część, np. kartę leczenia szpitalnego, wówczas trzeba pamiętać, że zawiera ona wiele danych, które nie są wymagane do przyznania zapomogi. Pracodawca ma prawo wglądu do nich ale nie powinien ich kopiować, utrwalać ani przechowywać. Bezpodstawnie gromadziłby bowiem wtedy dane w szerszym zakresie, niż jest to niezbędne do celu przetwarzania.

Ważne!

Optymalnym rozwiązaniem jest sporządzenie przez komisję socjalną oświadczenia o zapoznaniu się z treścią dokumentacji medycznej, bez ujawniania w tym oświadczeniu większej liczby danych niż jest to konieczne dla podjęcia decyzji o udzieleniu zapomogi losowej. Aby więc uniknąć zbędnych procedur warto poprosić pracownika o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego sam fakt ciężkiego zachorowania, którego kopię można dołączyć do wniosku o zapomogę. 

Moim zdaniem nie ma potrzeby żądania od pracownika rachunku za zakup środków opatrunkowych, ponieważ wymagany jest jedynie dokument potwierdzający wystąpienie zdarzenia losowego. Stanowi on bowiem podstawę do zastosowania zwolnienia podatkowego od pełnej kwoty zapomogi.

Jeśli chodzi o karty podarunkowe, to są one objęte ogólnym limitem w wysokości 1.000 zł, w ramach wszystkich „zwykłych” świadczeń socjalnych.

Autor: Magdalena Z Skalska
Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Skorzystaj z porad ekspertów

Sprawdź ekspertów serwisu »

Zobacz
Pokaż listę wydań »

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy za 2023 rok